Culinary Classes may be taken in Spanish for Linguistic Benefit. Handouts will be Given and this a FANTASTIC way to learn Commands and Culinary Spanish.
For more Recipes and Inspiration, go to Sabrina’s Latin Kitchen
Email me for Rates, sabrinaslatinkitchen@gmail.com
Private Cooking Class:
Learn how to cook a scrumptious Meal in just a few hours. I will teach you how to cook in Spanish. We will make either Latin American or Spanish cuisine. You’ll walk away with a bit more Spanish under your belt and the confidence of knowing some new recipes. What a great way to spend a Saturday afternoon. Classes are 2-3 hours. The fee does not includes food and other materials.
Cooking class for Couples:
A great way to spend sometime with your sweetheart or partner learning something new!
Enjoy a Cooking Class in Spanish. Learn Latin American or Spanish Cuisine. Entire Class is taught in Spanish. Walk a way with knowing a few more recipes and a bit more Spanish. Price does not includes food and materials. Arrange 2-3 hours for Cooking Class. Cost of Ingredients not included, arrange $50-$100 for food used.
Cooking party for 3-5 people
A great way to spend sometime with your friends learning something new!
Enjoy a Cooking Class in Spanish. Learn Latin American or Spanish Cuisine. Entire Class is taught in Spanish.
Cooking party with 5 people or more
A great way to spend sometime with your friends learning something new!
Enjoy a Cooking Class in Spanish. Learn Latin American or Spanish Cuisine. Entire Class is taught in Spanish. Walk a way with knowing a few more recipes and a bit more Spanish. Cooking Class with 5 or more people are $40 per person. Price does not includes food and materials. There will be a $50-100 surcharge depending on food. Arrange 2-3 hours for Cooking Class.
Children’s Spanish party
Your Child and his or her friends will learn Spanish in a fun and relaxed setting. Your child will be a hit at school and everyone will walk away knowing a bit more Spanish than before. Children will be given handouts. Initial Price is $100 and then there will be price per child. There will also be surcharge for ingredients.